Tevfik Yoldemir
Op. Dr. Tevfik YOLDEMİR
MEMEDE KİST

Kistik meme kitleleri, kadın sağlığında sıkça karşılaşılan durumdur. Meme kistleri, üreme çağındaki kadınların kabaca %50 ‘sinde olacağı tahmin edilmektedir. Yaklaşık ¼ kadın meme problemi nedeniyle tıbbi bakım gerektirmektedir; bunların çoğunda ele gelen kitle tarzındadır. Palpe edilebilen meme kistlerinin en sık nedeni, kadınların 1/3 -1/4 ‘ünde bulunduğu tahmin edilen fibrokistik değişikliklerdir. Kanalların genişlemesi, emzirme komplikasyonları (galaktosel, abse) de kistlere yol açabilir.

Kistik değişiklik tiplerinden en sık görüleni (fibrokistik değişikliğe eşlik edenler) için fizyopatoloji açık değildir. Hormonlardaki siklik değişiklikler, fibrozis ve kist oluşumuyla sonuçlanan değişiklikleri uyarabilir. Kistler, kimi zaman tümü 4 cm ‘e dek varan, tek veya küme halinde olabilirler. Küçük kistler sert yapılı, içerisi berrak sıvı ile doludur ki bu durum kendilerine mavimsi görünüm verir. Daha büyük kistler, kist içerisine kanama nedeniyle kahverengi renkte olabilir. Yoğun sekresyonlar veya süt, kistik kitle şeklinde palpe edilebilen, duktuslardaki kistik genişlemeye (galaktosel, duktal ektazi) yol açabilir. Kist içeriğinin çevre doku içine sızması, muayene bulgularını değiştirip kanseri taklit edecek şekilde inflamatuar cevabı uyarabilir.

Memedeki kistik kitlelerin tanısı ve tedavisi, öyküye, fizik muayeneye, bazen mamografi ve ultrasonografi eşliğinde kist aspirasyonuna dayanır. (Ultrasonografi, solid ve kistik meme kitlelerinin ayırıcı tanısında yararlıdır, fakat uzaysal rezolüsyonu kısıtlıdır ve dokuların benign ve malign ayırımında kullanılamaz. 22-25 gauge iğne ile aspirasyon, hem tanısal hem de tedavi edicidir. Eğer kist kaybolur ve 1 aylık izlemde tekrar oluşmaz ise başka bir tedavi gerekmez. Fibrokistik değişikliği olan olgulardan aspire edilen sıvı genel olarak saman sarısıdır. Kistlerdeki koyu kahverengi veya yeşil sıvı, uzun süredir var olmasına bağlı olabildiği gibi zararsızdır. Kanlı sıvı ileri incelemeyi gerektirir. Elde edilen sıvının sitolojik değerlendirilmesinin önemi yoktur. Kistin aspirasyonundan sonra olgu 2-4 hafta içinde tekrar kontrol edilmelidir. Kistin tekrar etmesi veya palpe edilebilen bir kitlenin varlığı, derhal ince iğne aspirasyonu veya açık biyopsi gibi ek bir değerlendirmeyi gerektirir.

Her ne kadar memedeki kistik değişikliklerin çoğu maligniteye eşlik etmese ve premalign olmasa da, hücresel komponentlerde atipinin varlığı özel dikkat gerektirir, çünkü bu tür beraberlik malignite riskinde yaklaşık 5 kat artışla birliktedir. 35 yaşından büyük kadınlarda, artmış malignite riski nedeniyle aspirasyon öncesi mammografi düşünülmelidir. Aspirasyon girişimi birkez yapılmışsa, manuplasyon sırasındaki yapay değişiklikler nedeniyle mammogramları değerlendirmek güç olacağı için mamografi birkaç hafta sonrasına ertelenmelidir. Multipl kistleri olanlar, yaygın fibrokistik değişiklikleri olanlar, meme hastalığı açısından güçlü aile öyküsü olanlar, gizli lezyonları belirlemek için mamografi dahil olmak üzere yakından takip edilmelidir.

Fibrokistik meme değişiklikleri

Memede kist oluşumuna yol açan siklik ağrı ve hassasiyet ile şikayetelere neden olan bağ dokusundaki ve kanallarda proliferasyon, yaygın kalınlaşmadır. Fibrokistik hastalık neden veya nedenleri bilinmemektedir, fakat hormona abartılı cevaptan kaynaklandığı ileri sürülmektedir. Premenstruel memede şişme ve ağrının sıklığı nedeniyle progesteronun rolü olduğu önerilmiştir. Fibrokistik değişiklik için diğer ileri sürülen nedenler östrojen ve progesteron oranındaki değişiklik veya artmış prolaktin salınımıdır, fakat bunların hiçbiri tam olarak kanıtlanmamıştır.

Siklik, diffüz, bilateral ağrı ve dolgunluk mevcuttur. Özellikle en şiddetli şikayetler menstruasyondan hemen öncedir (fibrokistik hastalığa eşlik eden ağrı sıklıkla omuzlara ve üst kola yayılır) Memenin üst dış kadranlarında, bilateral dağınık, tipik nodülarite, tel gibi kalınlaşma ile birlikte olan multipl kistler ve nodüller ele gelebilir.

Mamografi, tanıya yardımcı olmak için veya temel olması amacıyla kullanılabilir, fakat tanı için gerekli değildir. Eğer kadında kistik meme kitlesi mevcut ise, 22-25 gauge iğne ile aspirasyon hem tanı hem de tedavi edici olabilir.

Site İçi Arama

Sitede Yer alan bilgiler Dr.Tevfik Yoldemir'e ait olup izinsiz kullanılamaz ve kaynak gösterilemez.
© Copyright 2008 Dr. A.Tevfik Yoldemir
Gizlilik İlkeleri  | Yasal Uyarı |

    

Bu sitede yer alan bilgiler,insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup,tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten,konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. 
Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız. Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız