Tevfik Yoldemir
Op. Dr. Tevfik YOLDEMİR
ENDOMETRİT

Endometrit her abortus ve doğumdan sonra belli ölçülerde meydana gelen bir tablodur. Ancak servikal drenaj yeterliyse ve miyometrium bakteriler tarafından invazyona uğramazsa uterus kavitesi üç veya dört gün içinde tekrar steril bir ortam haline gelir. Erken membran rüptürü, sezeryan ile doğum, servisitis ve vaginitis, anemi ve düşük sosyo-ekonomik düzey gibi nedenler postpartum endometrit riskini arttıran faktörlerdir.

Akut endometritlerde yumuşak, hassas bir uterus ve yüksek ateş endometritisin en belirgin semptomlarıdır. Loşi kötü kokulu olabilir. Lökositoz ve hastalığın ağır şekillerinde abdominal hassasiyet, hiptansiyon ve hatta sepsis bulguları görülebilir.

Site İçi Arama

Sitede Yer alan bilgiler Dr.Tevfik Yoldemir'e ait olup izinsiz kullanılamaz ve kaynak gösterilemez.
© Copyright 2008 Dr. A.Tevfik Yoldemir
Gizlilik İlkeleri  | Yasal Uyarı |

    

Bu sitede yer alan bilgiler,insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup,tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten,konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. 
Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız. Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız